Milujete-li teplo, ale na cestu do exotických destinací nemáte chuť, popřípadě finanční prostředky a Turecko, Egypt a další podobné země nemáte rádi, pak vám zbývá jediné.
Odcestovat na některou destinaci jižní Evropy. Na výběr máte mezi Itálii, Španělskem, Řeckem, ale i Chorvatskem. A pokud jste milovník opravdu velkého tepla, měli byste zavítat na ostrov Mljet.
Jedná se totiž o jeden z nejjižněji položených Chorvatských ostrovů. Od sousedícího poloostrova Pelješac ho dělí 9 km široký Mljetský průliv. Terén celého ostrova je poměrně členitý a hornatý, pobřeží je taktéž členité a celý ostrov pokrývají lesy. Příroda Mljetu přímo fascinující a okouzlila nejednoho návštěvníka.
Bohatou minulost ostrova dokládají nálezy hrobu z Ilyrského období. Mljet obývali také Římané, kteří jej pojmenovali Melita a později i Benátčany, kteří mu říkali Melada. Tato pojmenování pak vyústila v dnešní název Mljet. Římané ostrov využívali pro své odpočívání. Vybudovali zde mnoho honosných vil, ze kterých nyní zbyly jen torza. Benátčané zde zase pro změnu vybudovali klášter.
Dnešní obyvatelé ostrova jsou z většiny přistěhovalci z Bosny či Hercegoviny, kteří zde původně pobývali jen na sezónní práce. Jejich primárním zaměřením je zemědělství a rybolov, v posledních letech zde však dochází také k velkému rozmachu turistického ruchu. Dalším velmi zajímavým obyvatelem ostrova je malá šelma promyka, která byla na ostrově vysazena ve 20. století, aby vyhubila místní jedovaté hady.
Mljetu dominuje krasové pohoří s nejvyšší horou Veli Grad, která ční do výšky 514 metrů. Lesy pokrývají až 74% plochy celého ostrova. Proto je ostrov Mljet nejzalesněnějším ostrovem ze všech dalmáckých ostrovů. Pro jejich ochranu je celá západní část vyhlášena národním parkem. A i díky tomu zde můžeme nalézt nepřeberné druhy z řad fauny i flory.