Cavtat je nejjižnější pobřežní město Chorvatska. Leží na zalesněném poloostrově zasahujícím hluboko do moře, 17 km jižně od Dubrovníku. Jeho poloha u krásné zátoky Župski zaljev, nádherná probřežní promenáda, hotely s bohatou nabídkou pro využití volného času a umělecko historické památky přispívají k tomu, že je Cavtat velice oblíbeným cílem turistů.
Celý poloostrov Cavtat má velice bohatou histrorii sahající až do 7. století př.n.l., kdy jej osídlili Illyrové a o třista let později zde Řekové založili město Epidauros. V průběhu dalších staletí se zde střídali Římané, Slované, před kterými místní obyvatelé uprchli a na severním konci zátoky založili přístavní město Ragusu, což je dnešní Dubrovník.
Cestovní ruch se v Cavtatu postupně rozvíjel až od 60. let 20. století. Středem Cavtatu je promenáda, příjemně zastíněná palmami a probíhající podél pobřeží. Najdete zde mnoho kaváren a obchůdků, nejvýznamnější stavební díla a přístav s rybářskými čluny a jachtami. Na kraji nábřežní promenády stojí bývalý knížecí palác. Tato renesanční budova dnes poskytuje dnes své prostory městskému muzeu, archivu a lapidáriu. Vedle knížecího paláce jsou patrné zbytky bývalého městského opevnění a také biskupský kostel Svatý Mikuláš. Uvnitř můžete obdivovat pozoruhodný oltář s obrazy měst Dubrovník a Cavtat.
Uličkou mezi muzeem a kostelem směrem dolů lze dojít k rodnému domu malíře Vlaha Bukovace, který se zde narodil v r. 1855. Po léta působil jako profesor na umělecké akademii v Praze, kde také v r. 1922 zemřel. Dnes je v domě umístěna galerie.
Na druhém konci nábřežní promenády je stojí goticko-renesanční františkánský klášter s kostelem Svatý Blažej, kde jsou uložena umělecká díla a obrazy starých dubrovnických mistrů.
Nejvyšším bodem poloostrova je zalesněná vyvýšenina za kostelem, ze které je nádherný výhled na zátoku a město.