Chorvatský ostrov Hvar je proslulý jednak vůní levandule a nejvyšším počtem slunečních dnů v roce. Pokud si pobyt u nádherného moře u hvarského pobřeží budete chtít zpestřit výletem, můžete se vydat například do obce Jelsa, která byla v 18. a 19. proslulá díky své loděnici.
V Jelse vás budou také lákat skvělé podmínky pro koupání, kterým se můžete osvěžit po procházce tímto zajímavým městečkem. Na hlavním náměstí se zachovaly zajímavé měšťanské domy v renesančním a barokním slohu. V centru stojí také kostel Sveti Ivan a farní kostel Sveti Fabian a Sebastian.
Pro pobyt v Jelse jsou zde k dispozici hotelová zařízení a apartmány, které využívají návštěvníci z celé Evropy. Tyto ubytovací kapacity se nacházejí stranou od přístavu, po jeho pravé i levé straně na zalesněných horských svazích. Poblíž Jelsy jsou v provozu i dva kempy.
Přibližně 10 km od Jelsy směrem na Sučuraj najdete staré pastýřské sídlo Humac. Poměrně dobře zachovalé kamenné domy v Humacu jsou staré 200 až 300 let a dochovaly se dodnes v původní podobě.
Zhruba za půl hodiny dojedete z Humacu k jeskyni Grapčeva Špilja, zdobené krásnými krápníkovými útvary. Jeskyně získala na významu také díky nálezům umělecky zdobené keramiky a jiných artefaktů svědčících o osídlení Hvaru již od 4. století př. n.l.
Směrem do vnitrozemí asi 3 km od moře leží typická ostrovní vesnice Pitve. Za ní se pak jednosměrným neosvětleným tunelem vytesaným do skály, jehož km dlouhý průjezd je velice dobrodružný, dostanete do letoviska Zavala, které je známo několika krásnými zátokami s krásnými podmínkami pro koupání. Pár km odtud je výchozí bod pro lákavý výstup na vrchol hory Svatý Nikola, která je se svými 628 m nejvyšší horou Hvaru. Po úspěšném výstupu budete odměněni úchvatným výhledem na modré moře a téměř celé pobřeží levandulového ostrova.