Ostrov Rab tvoří průliv, který je rovnoběžný s pohořím Velebit a ve kterém vzniká suchý vítr bóra, díky němu je celý tento úsek ostrova pustý a skalnatý. Námořníci se odjakživa tohoto místa báli a vyhýbali se mu. Druhá strana ostrova je před tímto větrem chráněna a je zde mírné, klidné podnebí. Díky tomu je zdejší krajina mnohem bohatší na zelenou bujnou vegetaci a různé druhy divoké zvěře.
Díky skvělému podnebí a rozmanité přírodě je ostrov Rab vyhledávaným cílem turistů. Město Rab, které dalo název celému ostrovu, je nejdůležitějším městem na celém ostrově. V 6. století se zde usadili Slované a vzniklo tu biskupství. Následně převzali moc Frankové a správa celého ostrova tak připadla Benátkám, které zde uzavřeli smlouvu o vzájemné obraně, která byla platná až do roku 1000 po Kristu. Během několika stovek let se vlády střídali mezi habsburskými králi a poté opět celý ostrov padl pod benátskou správu, která vydržela až do roku 1797.
Město, je známe především díky čtyřem zvonicím, které představují vzhled lodě se čtyřmi stěžni. Kromě zvonice, se město chlubí i krásnou architekturou, které zde vytváří neopakovatelnou atmosféru. Jedná se především o původní benátské budovy, ale šlechtické budovy či románské paláce zde mají své místo. Středověké hradby, které dříve byly po celém obvodu města, se nedochovaly a zbyly jen drobné památky. Kolem města jsou však hradby z mladšího období, které jsou ve velmi zachovaném stavu a to zejména kolem zátoky sv. Eufémie. V Rabu můžete navštívit plno zajímavých památek jako je Knížecí palác v samotném srdci Rabu, postavený v 13. století. Celý palác je vybudován ve stylu benátské gotiky a okolnímu místu dodávat správnou atmosféru. Další památky, které jistě stojí za to navštívit, jsou Lodžie, Katedrála Panny Marie Veliké a Klášter a kostel sv. Ondřeje.