Chorvatsko se pyšní řadou geografických nej a je zajímavé tato konkrétní místa navštívit. Atraktivní je výstup na nejvyšší horu Chorvatska, turisty mimořádně oblíbený je největší chorvatský ostrov, fotogenické jsou nejmohutnější chorvatské vodopády a snad jen nejhlubší místo v Jaderském moři u Chorvatského pobřeží je opravdu velmi těžko přístupné.
Nejvyšší vrchol
Nejvyšší horou Chorvatska je Sinjal, místními také nazývaný Dinara. Měří 1831 metrů (pro porovnání: nejvyšší horou v České republice je Sněžka, která měří 1602 metrů). Sinjal najdete na jihovýchodě země, těsně u hranic s Bosnou a Herzegovinou v Dinárských horách, přibližně 15 kilometrů severovýchodně od města Kninu.
Sinjal má podobu vápencového hřbetu. Impozantní jsou jeho, místy až 700 metrů vysoké, skalní stěny s četnými krasovými závrty škrapy a jeskyněmi.
Na vrcholu hory je betonový hranol s chorvatskou vlajkou a vrcholovou kniíhou s razítkem ve schránce.
Na Sinjal můžete vystoupit z jihovýchodu od obce Glavaš. Poměrně pohodlný a nenáročný výstup trvá asi čtyři hodiny.
Nejhlubší místo (v moři)
Jaderské moře je na severu, u Istrie, poměrně mělké. Daleko hlubší je na jihu, kde můžete najít rekorní hloubku 1 330 metrů.
Největší ostrov
Chorvatsko má 78 ostrovů velkých (s rozlohou větší než jeden kilometr čtverečný), 524 ostrůvků menších a přibližně 642 útesů. Ostrovy se nacházejí také na jezerech a řekách ve vnitrozemí. Největším chorvatským ostrovem je Krk, v Kvarnerském zálivu, s rozlohou 406 kilometrů čtverečných. Jeho centrem je stejnojmenné město Krk. Na ostrově jsou i další oblíbená turistická letoviska Baška, Punat, Omisalj…
Nejmohutnější vodopády
Nejmohutnější Skradinské vodopády na řece Krka se nacházejí nedaleko Šibeniku. Voda se v nic řítí přes 17 teras až do hloubky 37,5 metru.
Nejvyšší vodopád
Nejvyšší vodopád, Veliki slap vysoký 76 metrů, si můžete prohlédnout v oblasti známých Plitvických jezer.
Největší jezero
Největším jezerem v Chorvatsku je Vranské jezero, v Přímořsko-gorskokotarské župě na severu země. Má rozlohu 30 kilometrů čtverečných. Zajímavé je, že je voda ve Vranském jezeře mírně slaná, protože je částečně propjeno s Jaderským mořem, umělým kanálem Prosika.