Jednou ze zajímavostí, kterou naleznete na nábřeží v Zadaru jsou mořské varhany. Jedná se o experimentální hudební nástroj, z jehož útrob jsou zvuky vyluzovány za pomoci mořských vln. Vlny stlačují vzduch a tím pomáhají vydávat varhanům zvuk. Byly navrženy v roce 2005 architektem Nikolou Bašicem za pomoci odborníka na mořskou hydrauliku profesora Vladimira Andročece.
Při realizaci se autor dočkal pomoci z řad odborných zaměstnanců továrny na hudební nástroje. Za tuto realizaci byl Nikola Bašic oceněn – a to Evropskou cenou za urbanistické využití veřejných prostor. Mořské varhany se umístily na prvním místě ze dvou set projektů z celé Evropy. Varhany jsou tvořeny pětatřiceti trubkami o různém průměru, délce i sklonu, každá je pak opatřena píšťalou a otvorem. Společně dokáží vydat sedm akordů, složených z 35 tónů.
Kde je najdete
Mořské varhany jsou instalovány ve starém městě na Istrijském nábřeží (Istarska obala) na místě, které je zváno punta – je to západní špička městského poloostrova. Zabudovány jsou do stupňovitě upravené pobřežní zdi a z jednotlivých otvorů se line jejich příjemný zvuk. Díky nim vzniklo široké schodiště, díky němuž můžete sejít až k mořské hladině, nebo si na ně jen sednout a poslouchat hru varhan.
Istrijské „dudy“
Nástroj velmi podobný dudám se v chorvatštině nazývá „mich“. Na zhotovení nástroje se užívá pouze jehněčí kůže a olivové dřevo, jiný materiál nepřipadá v úvahu. Celý nástroj skýtá pouze rukodělnou výrobu, pro každého člověka se vyrábí zásadně mich vlastní – to znamená, že co kus, to originál.
Výroba jednoho michu trvá v průměru šest až sedm let. Zdobení si přikládá pak majitel vlastní, proto se jedná o velmi osobitý nástroj, který na sobě nese stopu svého majitele. Ozdoby se vrtají rozžhaveným želízkem. Zajímavostí tohoto nástroje je, že oproti běžné osmitónové stupnici se na michu hraje pouze na šest tónů. Ostatně to je jedna ze zvláštností celé Istrie.