Chorvatské pobřeží je proslavené svou kuchyní, která je často ovlivněná nejenom italskou, ale také i rakouskou či maďarskou kuchyní. Své stopy zde zanechala dokonce kuchyně turecká v podobě zeleninových závitků s masovou náplní, čevabčiči či ražniči.
Masové variace
Oblíbenou specialitou v oblasti Istrie a Kvarneru je jehněčí či telecí maso, které je připravováno pečení pod takzvanou „pekou“ – pod tímto názvem si můžete představit velký železný poklop, který byl dříve používán na venkově k pečení chleba. Nádoba se postaví do žhavého popela a jídlo se tímto způsobem připraví. Takový způsob přípravy masa se velice rychle rozšířil i do dalších přímořských částí.
Právě jehněčí a skopové jsou zde součástí prakticky každého jídelníčku a jeho vůni můžete také často cítit na plážích, jelikož se zde připravuje na rožni nebo v troubě pro návštěvníky a turisty. Podává se nejčastěji s pečeným bramborem, nicméně upravuje se i jako takzvaná „visovačka begovica“, což je název pro jehněčí maso dušené s kyselým ovčím mlékem.
V Istrii a jeho blízkém okolí je oblíbeno libové vepřové maso, jež je dušeno či vařeno ve smetaně. Jako další pokrm z vepřového masa jsou rozšířeny řízky – nejčastěji plněny šunkou a sýrem, klasicky obaleny v trojobalu. Takto připravenému masu se říká záhřebský řízek.
Kuřecí maso zde není zas tak rozšířeno jako u nás, nicméně připravuje se také často. Stejně tak jsou místními oblíbeny různé variace gulášů. Ve vnitrozemí totiž žije spousta lovné zvěře, jako třeba srnky. Guláš z nich si můžeme vychutnat podávaný s noky.
U našich spoluobčanů se těší stále větší oblíbenosti rybí maso, které je loveno v jadranských vodách. Připravují se na tři způsoby:
- Na roštu
- Brudet čili brodetto – dušené ryby na rajčatech, s cibulí, kořením a bylinkami
- Vařením – na lečo uvařená ryba ve vodě s česnekem, kořením, petrželkou a olejem