6. Všude mají své předpisy!
Raději si dopředu nastudujte, jestli nemají v Chorvatsku nějaké speciální zákony, které by vás ani nenapadly. Porušením určitých právních řádů vás může stát velkou pokutu, někdy dokonce i odnětí svobody. I postihy v jiných zemích bývají odlišné, než v České republice – Chorvatsko nevyjímaje.
7. Pojištění je nezbytné
Sjednání pojištění úhrady léčebných výloh pro pobyt v zahraničí je naprostou nezbytností. Pokud nemáte sjednané pojištění, raději za hranice nevstupujte ani na krok. Výdaje za zdravotní ošetření v zahraničí jsou mnohokrát závratně vysoké a celá dovolená by se vám tak mohla hodně prodražit. Nezapomeňte si pořádně prostudovat smlouvu, aby obsahovala vše, co budete na dovolené potřebovat.
8. Nikdy necestujte sami!
Musíte mít na paměti, že jste v cizí zemi, kde vás nikdo nezná a stejně tak nic neznáte vy. Vždy byste měli cestovat ve skupince s alespoň dalšími dvěma osobami. Také není dobré se rozdělovat a hlavně – necestujte v noci! Když budete cestovat ve skupinkách a dodržovat místní zvyklosti a předpisy, můžete se těšit na pohodovou, a hlavně bezpečnou dovolenou.
9. Mějte doma kontaktní osobu
Pokud cestujete sami nebo pouze s jednou osobou, raději doma o všech vašich plánech informujte osobu blízkou, která zůstává v České republice. Zároveň se domluvte na době a časech, kdy se jim budete ozývat. Tuto osobu můžete uvést i jako svůj „kontakt“ v cestovním pasu.
Stejně tak je mezinárodně užívaná přezdívka „ICE“ (In Case of Emergency) – pod kterou si uložíte svou kontaktní osobu do mobilního telefonu a když se vám něco stane, vždy budou přítomní vědět, komu zavolat.
10. Jak to v Chorvatsku chodí?
Vždy se dopředu informujte, jaké mají v Chorvatsku zvyklosti, zvláštnosti, či případná rizika, čemu byste se měli vyhnout a vyvarovat, abyste se nedostali do křížku s místními obyvateli – i když mimoděk.
Pokud dodržíte toto základní desatero, čeká vás jistě příjemná dovolená plná zážitků a dobrodružství.