Kdo hledá v Chorvatsku moře a romantiku, asi by měl zavítat do Omiše. Zde moře omývá přímo úpatí skal, takže tu není obvyklé nížinné pásmo, jak v dalších částech Chorvatska. Navíc zde řeka Cetina tvoří skalnatý kaňon, takže, skály a moře, to je Omiš.
Poloha
Město Omiš leží v Splitsko-Dalmáckém kraji (župě) asi 20 km východně od Splitu a patří po něj spousta osad v okolí, z nichž mnohé stojí také určitě za návštěvu. Do Omiše se snadno dostaneme z dálnice A1 po sjezdu 25 a přes Split podél pobřeží po silnici D8, romantická je ale silnička od sjezdu 27 na dálnici a dál přes Ostrvicu a Gatu do Omiše. Obdobně nádherná cesta je po sjezdu 28 a dál podél řeky Cetine přes Zadvarje a Kučiče.
Historie
Osídlení zde začalo v římském období, jak ukazují nálezy v místním muzeu. Ve středověku zde vládl princ Kacic, který stál v čele omišských pirátů. Ti napadali papežské a obchodní lodě, což bylo důvodem mnohých válek a bitev. Tak známe vítězství pirátů v boji proti papeži Honoriovi III. v roce 1221, ale i jejich porážku do Benátčanů roku 1286. Jejich konec to ale nebyl, omišští piráti vybudovali podvodní stěnu v korytě řeky Cetině u ústí do moře, která měla jen jeden průchod. Ten nepřátelé neznali a nemohli je pronásledovat. Na levém břehu řeky navíc stála malá pevnost Gomilica. Roku 1409 město získaly Benátky a vládly tu do roku 1797, v tomto období se z Omiše stal chráněný stav a město bylo opevněno hradbami ze tří stran, ze severní ho chránily hory.
V roce 1797 se Omiš dostal pod nadvládu Rakouska, roku 1805. pod Napoleona a od roku 1813 opět pod Rakousko. Tehdy město ztratilo svůj strategický význam. Rozkvět nastal až na počátku 20. století, kdy se tu začal rozvíjet průmysl a hlavně cestovní ruch.
Památky
Město Omiš má historických památek, třeba kostel sv. Petra Prika na pravém břehu řeky Cetiny pochází z 11. století, jsou zde i zbytky městských hradeb a věže Fošalu a středověké pevnosti Mirabella. Dále stojí za pozornost farní kostel sv. Michala a kostely sv. Ducha, sv. Rocha a čtyři další, jsou tu i zbytky starých hřbitovů a kostela sv. Barbory.
Letní akce a sportovní vyžití
V Omiši se v létě pořádají Plavecký maratón, Bláznivé skoky jako zábavná akce, a Omišský kytarový festival. Město a okolí nabízejí mnoho možností pro adrenalinové sporty všech náročností, rafting a kayaking na řece Cetině, která zde vytvořila fantastický kaňon s peřejemi, vodopády, jeskyněmi a s bujnou vegetací. Z dalších sportů to jsou canyoning, climbing , paragliding, potápění na mořském dnu v Omišské riviéře bohaté na podvodní život a v řece Cetině. Na své si přijdou i příznivci surfování.
Okolí nabízí desítky tras pro pěší turistiku, hory, i když nejsou příliš vysoké, ale velmi atraktivní, i pro jízdu na kolech.
Cestovní ruch
Jako ostatní místa v Chorvatsku nabízí i Omiš nepřeberné možnosti ubytování, stravování, občerstvení i večerního posezení. Zdejší pláž je písková, nejsou tu jinde nebezpeční ježci. Takže pro rekreaci s koupáním, potápěním a sluněním na pláži nebo s jakýmikoliv aktivitami asi nenajdete lepší místo, nebo jich alespoň mnoho nebude.