V Chorvatsku kromě vynikajícího vína můžete popít i o neméně známé a oblíbené chorvatské pivo. To je pro nás Čechy srdeční záležitostí a kromě naší zalíbenosti v chorvatské přírodě, nám dává další důvod, proč zajet na dovolenou do Chorvatska a popít zde tento jantarový mok.
Pivo Velebitsko vaří pivovar Ličanka. Je to pivo, které není v Chorvatsku známé natolik jako třeba Ožujsko nebo Karlovačko, ale za to se pivovar pyšní svou léčivou vodou. Často se o něm mluví jako o nejlepším chorvatském pivu. Pravdou je, že právě díky své výjimečnosti je těžké ho sehnat. Pivovar je to opravdu skromný, pivo zde vaří asi 10 lidí a ročně vyprodukuje půl milionu litrů piva. Pivovar produkuje světlé, tmavé pivo a speciál zvaný Kasačko, jde o pivo řezané s obsahem alkoholu 5,1 %. Zakladatel a majitel pivovaru Karel Starcevic pivovar založil z prostého důvodu, protože v Chorvatsku neexistovalo pivo, které by se vařilo bez konzervantů a dalších náhražek. Pivovar tak vaří pivo v souhladu s bavorským zákonem z roku 1516. Je to zákon, který říká, jak pivo vařit podle velice přísných požadavků.
Pilka je dalším pivem, na které můžete v Chorvatsku narazit. Vaří se v Mursko Središći na severu Chorvatska. Je vařeno pouze z přírodních surovin bez konzervačních látek. Pivovar produkuje pivo nefiltrované a nepasterizované.
Staročeško je dalším chorvatským pivovarem, který je výjimečný zvláště pro Čechy. Byl totiž založen naším národem. Leží v lázeňském městě Daruvar. V 19. století se stalo útočištěm pro mnohé Čechy, kteří se rozhodli odejít ze své vlasti. Založili zde řadu institucí a také pivovar, kde chtěli vařit pivo takové, jaké se vaří i v jejich zemi. V Daruvaru můžete ochutnat několik druhů piva. Světlý ležák, jantarový speciál, při jeho výrobě se používají čtyři druhy sladu. Též Radler s citronovou příchutí a zimní speciál s 6,3 % alkoholu.