Stejně jako další chorvatské ostrovy je i Korčula vápencová, bez vodních toků, s poměrně vysokými horami a podnebím lákajícím ke koupání. Na rozdíl od většiny ostatních chorvatských ostrovů je ale poměrně hustě zalesněná.
Její bohatá historie začíná už u Řeků, kteří tu založili kolonii a ostrov nazývali Korkýra Melaina, z čehož je dnešní název odvozen. Hlavním zdrojem obživy dnešních obyvatel je turistický ruch. Vedle stejnojmenného hlavního města jsou hlavními sídly ostrova Vela Luka, vinicemi obklopená Lumbarda a vnitrozemské Blato.
Na dvou místech města Korčuly můžeme narazit i na české stopy – na hřbitově je pohřben Ignacio Svoboda, evidentně českého původu, který tu v r. 1883 založil pěvecký sbor sv. Cecílie. Druhým místem je někdejší penzion, který tu v roce 1912 založil lékař Eugen Schulz ze Ždánic a pak vystřídal několik majitelů, z nichž jeden jej pojmenoval Villa Praga. Dnes je v této budově, stojící jihovýchodně od centra, ředitelství korčulských hotelů. Město Korčula bylo založeno prý bájným trojským hrdinou Anterónem a zaručeně bylo osídleno už v 5. stol. př.n.l. Postupně bylo ovládáno Římany, Byzantinci, Uhry a od r. 1409 Benátčany, dál už pak sdílelo osudy zbytku Dalmácie. Slavnou historii dodnes připomínají četné slavnosti, mezi nimiž vyniká „moreška“ – rytířské hry snad španělského původu, pořádané každoročně 29. července na svátek sv. Teodora.
Dochované historické centrum je obklopené hradbami s řadou bašt a věží, mezi nimiž vyniká Velký Revelin z r. 1494. Na náměstí za ním je radnice, bývalý rektorský palác ze 16. st. Kousek odtud narazíte na hlavní památku města Korčula, kterou je katedrála sv. Marka. Goticko-renesanční stavba z počátku 16. st. má starší zvonici a cenný interiér, m.j. s oltářním obrazem od Tintoretta a sochami od největšího chorvatského sochaře Ivana Meštroviče. O něco dále je čtyřpatrový dům, který je údajně rodištěm slavného cestovatele Marka Pola. Na kopci nad městem je pevnost Fort Englez, vystavěná v r. 1813 Angličany, kteří v napoleonských válkách nakrátko ostrov obsadili.