Doporučujeme: UBYTOVÁNÍvCHORVATSKU.cz Adriatic.hr Apartmány

» Dubrovník – chorvatská perla zapsaná v UNESCO
Autor | 0 Komentářů
Publikováno: 5 září, 2014

Mnohý bude souhlasit, když řekneme, že Dubrovník je perlou chorvatského pobřeží. Však je tu také největším turistickým centrem.

Dnes má město Dubrovník kolem 43 tisíc obyvatel, což je však asi o 7 tisíc méně, než v roce 1991. Dubrovník si totiž prošel těžkými roky při bojích v roce 1991 a 1992 a dodnes se z jeho následků zcela nevzpamatoval.

Dubrovník jedno z míst, která nemají římské, ale již řecké základy, ovšem vznikl až v 7. století jako slovanská osada na místě staršího osídlení. Ve středověku zde měla velký vliv Benátská republika, od roku 1358 zase Uhrů a od 1440 Osmanů. Velký rozkvět Dubrovnická republika zažila právě v 15. a 16. století, kdy měla na 180 lodí a hradby kolem města v délce skoro 2 kilometry. Roku 1667 město takřka zničilo velké zemětřesení, kdy zahynulo asi 5 tisíc lidí. Proto se tu nedochovaly starší památky, město bylo znovu budováno v barokním slohu.

Konec republiky nastal v roce 1806, když město obsadil Napoleon. Pak město patřilo pod Rakousko, byli jsme tak v jednom státě. Samostatný stát Srbů, Chorvatů a Slovinců Dubrovník pojal v roce 1918, od roku 1929 to již byla Jugoslávie. Samostatné Chorvatsko se vytvořilo v roce 1941, ale bylo okupováno Italy a pak Němci. Jugoslávští partyzáni město osvobodili v roce 1944.

Současnost Dubrovníku

V roce 1979 bylo město zapsáno do seznamu UNESCO. Velké škody z roku 1991 se neustále opravují s tím, že se již aplikují opatření i proti zemětřesení.

Ve městě se pořádá množství velkých akcí, především přes celé léto od roku 1949 Dubrovnický letní festival s hudbou, divadlem a tancem. Festa Sv. Blaise v únoru připomíná náš masopust, Hudební festival „Julian Rachlin a přátelé“ pořádá známý houslista na konci léta, od roku 2005 letní Filmový festival Libertas pro hrané i dokumentární filmy z nezávislé produkce. Z dalších to je určitě od roku 2003 Mezinárodní filmový festival.

Dubrovnik

Muzea

Město má velké množství muzeí. Muzeum kultury je ve vévodském paláci, muzeum v Dominikánském klášteře vlastní cenné rukopisy a prvotisky, obrazy (Tizian) atd., muzeum ve Františkánském klášteře vystavuje obrazy starých mistrů a zlatnických předmětů, divadelní muzeum v Domě Mariny, v katedrále jsou vystaveny zlaté a stříbrné relikviáře, kříže, kostelní lodě a obrazy (Tizian, Raphael a jiné), Námořní muzeum, Akvárium a Institut pro mořské a pobřežní v pevnosti sv. Jana, Archeologické muzeum, Národopisné muzeum, Muzeum moderního umění, muzeum v Synagoze, Muzeum převorství Sigurata a další.

Památky města

Dubrovník má velké množství památek, proto některé jen útržkovitě připomeneme.

Městské hradby byly stavěny od 13. do 17. století, jsou 25 metrů vysoký a 4-6 metrů silní a jsou chráněny pevnostmi Tower – Věž (sev. část), Bokar (záp. část), St. John – sv. Jan (jihových. část u starého přístavu), Lawrence u záp. vnějších zdí, Ravelin (vých. část), Imperial na kopci sev. od města, brána Pile brána na západě, Městská brána z Ploče na východě.

Z kostelů to je Nanebevzetí P. Marie (1671-1713) s bohatým vybavením, sv. Blaise (1715), Františkánský klášter a kostel (14. století) s třetí nejstarší lékárnou v Evropě, dominikánský klášter a kostel sv. Dominika (14. století), jezuitský klášter a kostel sv. Ignáce (17. a 18. století), sv. Nicholas z 11. století je nejstarší dochovaný kostel ve městě, kostel Panny Marie Milosrdné (1279, klášter 1928), sv. Salvation (1520), Sefardská synagoga (poč. 14. století) a další.

Z ohromného množství paláců uvádíme Rektorský palác (histor. muzeum), Divona tj. Sponza Palace, Skocibuha, Stay, Isusović-Braichi, Ranjina, Sorkočević a Pucic. Mnohé stavby jsou stavěny jako zámky, třeba sídlo Petera Sorkočeviće (1472-1535) na pobřeží Lapad, Zámek Bona-Caboga na Batahovinu (16. století), Gozze v Obuljeno (1575-1581), Sídlo Vice Skocibuhy na Boninovo, Crijevic-Pucic (Pozzo-Červa) na Gradaci (konec 16. století) a můžeme pokračovat.

Z ostatních památek uvádíme Stradun či Placu jako největší a nejznámější ulici města, Velká a Malá Onofriova fontána, sloup s rytířem Orlandem, Městská věž, radnice se sýpkou a arzenálem (zbrojnicí).

Dubrovník návštěvnický

Cesta do Dubrovníku je dlouhá, z Prahy je to 1160 km přes bosenskou Banja Luku či 1277 km přes Záhřeb (více dálnic). Dá se sem přijet vlakem i letadlem (letiště je jižně u Močici). Ve městě a v okolí je spousta možností ubytování v apartmánech, stravovacích, Chorvatsko je ostatně pro Čechy zemí zaslíbenou, takže tu všude narazíme na ochotu a přátelství.

Profil | Přihlášen přes RSS
Podobné články nenalezeny.