Doporučujeme: UBYTOVÁNÍvCHORVATSKU.cz Adriatic.hr Apartmány

» Rijeka
Autor | 0 Komentářů
Publikováno: 2 září, 2014

Město Rijeka je se svými 128 tisíci obyvateli třetí největší v Chorvatsku. Je to velké přístavní město v Kvamerském (Rijeckém) zálivu a při ústí řeky Rječiny do moře. Rijeka je hlavním městem Přímořsko-gorskokotarské župy.

Historicky to je město, které mělo spoustu „pánů“, když ve 13. století město vzniklo, spadalo pod církevní správu, od roku 1471 patřila Habsburkům, od 1717 byla svobodným městem, 1756 k Chorvatsku, 1779 k Uhrám, od 1808 patřila Napoleonovi, 1814 opět Habsburkové, od 1822 patřila k Uhrům, 1849 opět k Chorvatsku, od 1918 k Itálii a od 1947 je jugoslávská, dnes tedy chorvatská.

Jinak na místě Starého města stávalo římské město, z něhož se dochovaly zbytky. Základem středověkého města byl hrad a později zámek.

V Rijece existuje od roku 1994 spolek Česká beseda, který si v roce 2009 otevřel Český dům TGM v ulici Ćićarijska.

Moderní Rijeka

Rijeka po roce 1945 se velmi rozvíjela. Zrekonstruoval se ve válce zničený přístav, obnoven byl i průmysl, což byla stavba lodí, výroba námořního zařízení a motorů, papírenství, ropná rafinérie, koksovna a textil. Postavila se po roce 1960 i sídliště, letiště a otevřela se tu i vysoká škola.

Město přežilo i boje na počátku 90. let a dnes zde již žádní vojáci nejsou, z kasáren jsou vysokoškolské koleje.

Jednou z nejvyhlášenějších akcí ve městě je Karneval, masopustní průvod, který mívá víc jak 15 tisíc účinkujících a sto tisíc diváků.

Doprava

Rijeka je důležitým přístavem, projde jím ročně víc než desítka miliónů tun zboží. Odplouvají odsud trajekty nejen do jiných chorvatských měst na pobřeží, ale i do italské Bari.

Rijeka má i vynikající spojení se světem po silnicích a dálnicích, dálnice A7 vede do Slovinska, A6 do Záhřebu.

Do Rijeky vedou i železnice ze Záhřebu a Koprivnice, z Maďarska, z Lublaně a Terstu.

Letiště, v roce 1970 postavené na ostrově Krku, je zaměřeno zejména na chartrové lety.

Rijeka

Památky města

Staré město se rozkládá na pravém břehu Rječiny, na jižní straně běží promenádní Korzo. Uprostřed Korza stojí městská zvonice. Z budov asi nejvíc zaujmou Wohinzinský či Vukovičův palác. Určitě nesmíme zapomenou ani Starou radnici, Wasserman-Garbasovský palác s dnešní konzervatoří, Benzonský palác a palác Adama Fiumara.

Hlavním kostelem Starého města je sv. Vít. Byl postaven na místě staršího v polovině 17. století, dokončen byl ale až roku 1737. Katedrála N. P. Marie byla postavena v 15. století, ale byla mnohokrát upravovaná, naposledy 1824. K ní je přistavěna „Šikmá věž“, tedy zvonice. Pod ní jsou antické mozaiky.

Nové město vzniklo v 19. století, takže má moderní charakter, z paláců je významný Adria s kopulí a sochařskou výzdobou.

Nad Starým městem stojí Místodržitelský palác, kde dnes sídlí Námořní a historické muzeum. Severní stranu středu města uzavírá rušná ulice Pomerio, za ní pak již v kopcovitém terénu stojí budovy hlavně z konce 19. a začátku 20. století.

Další částí centra města je Delta, území mezi Rječinou a umělým Mrtvým kanálem, stojí zde Chorvatské národní divadlo, Velká tržnice a obytný Turecký dům a Cassa rossa.

V části města Trsatu stojí na místě římské pevnosti a středověkého hradu romantický upravené sídlo. Také tu najdeme nejstarší mariánskou svatyni v Chorvatsku Trsatskou svatyni.
Pokud hledáte místa k dovolené v Chorvatsku podívejte se naše cestopisy chorvatských letovisek.

Profil | Přihlášen přes RSS
Podobné články nenalezeny.