Pula byla již pro Římany důležitou základnou a dodnes zůstává velikým regionálním a hospodářským centrem, živým obchodním přístavem v největší a nejlépe chráněné zátoce Istrie.
Okolí Puly je spíše rovinaté a je porostlé borovicemi a křovinami. Pobřeží táhnoucí se k Premantuře je zdobeno skalnatými zálivy a malými zátokami, kde lze nalézt i místa nedotčená turistickým ruchem a stavbami k rekreačním účelům.
Z historických památek Puly stojí za zmínku především římské ruiny. Impozantní je Římský amfiteátr z 1. století, který je pátý nejzachovalejší amfiteátr v Evropě a původně byl určen pro krvavé souboje gladiátorů. Pojal asi 20 tisíc diváků, má tvar elipsy o rozměrech 132×105 m a 72 oblouků. Za vlády Benátčanů byl často rozebírán a jeho materiál sloužil k výstavbě honosných městských domů. Dnes se zde konají v sezóně koncerty populární i klasické hudby a vždy koncem července Chorvatský filmový festival. K dalším zajímavostem patří zachovalá barevná, podlahová římská mozaika o ploše 65 m² odkrytá teprve v r. 1959, Augustův chrám z počátku n.l., budova radnice z 13. st., nebo Mariánská katedrála z 15. st., která nejlépe vynikne při pohledu z pobřeží.
Nejvíce obchodů, agentur a úřadů se nachází ve starém městě a v ulicích táhnoucích se kolem přístavu. Milovníci sportu si přijdou na své v nedalekém sportovním centru Verudela, které nabízí vodní lyžování, půjčovnu veslic, kanoí, vodních skútrů nebo potápěčskou školu a možnosti potápění.
Severozápadně od Puly se nachází Národní park Brijunské ostrovy na dvou velkých a 12 malých ostrovech. Na ostrovech s porostem borovic roste téměř 700 dalších rostlinných druhů, které zde byly vysazeny na požadavek prezidenta Tita. Ten zde měl své letní sídlo a v době bývalé Jugoslavie sem veřejnost neměla přístup. To je dnes již minulostí a na Brijunské ostrovy se jezdí na organizované výlety, ale i na dovolenou. Turisté mohou obdivovat také památky z římského období a zříceniny byzantských a středověkých staveb.