Za pásem pobřežních letovisek chorvatské Istrije se nabízí putování malebnou krajinou, kde se na zelených návrších nacházejí stará městečka a vesnice. Jedna z tras například vede z Poreče, před Novigrad, Grožnjan, Motovun, Pazin a zpět do Poreče. Zhruba 130 km se dá zvládnout za jeden den.
Jen několik kilometrů za rušnými přímořskými letovisky na západním pobřeží Istrijského poloostrova vypadají městečka ve vnitrozemí jako kulisy nějakého pohádkového představení ze starých časů. Jelikož se toto území nachází na rozhraní několika bývalých mocenských sfér, jsou zde pozůstatky hradeb, masivních zdí tvrzí a obranných věží, které sloužily k ochraně majetku. Dnes se ve spárách a trhlinách zdiva zakořenilo oregano, tymián, břečťan a jiné rostliny. Mnohé vesnice dnes bohužel chátrají, ovšem návodem k jejich znovuoživení může být městečko Grožnjan, kam přišli umělci a umělečtí řemeslníci z celého Chorvatska, kteří zrenovovali staré domy a našli tu svůj nový domov.
Působivý je Novigrad, jehož středověké jádro se tísní na výběžku pevniny a je obklopeno hradbami s cimbuřím. Dál pojedete nížinou s poli a vinicemi, které plodí proslulou istrijskou malvazii k městečkům Buje, Šterna a Oprtalj, vzbuzující dojem, že se zde v době středověkého rozkvětu zastavil čas, a to i ve výšce 378 m nad mořem. Stojí zato se tímto městečkem s domy bez střech projít.
Po silnici s úzkými serpentinami a krásnými výhledy sjedete do zalesněného údolí řeky Mirny, kde rostou proslulé istrijské poklady – lanýže. Na protějším břehu se na návrší rozprostírá Motovun, který láká turisty svými památkami. Gotickým obloukem městské brány projdete na hlavní náměstí se zvonicí opatřenou cimbuřím. Poněkud stranou od vesnice Beram najdete nenápadnou malou hřbitovní kapli, jejíž interiér je vyzdoben obdivuhodnými freskami.
Do města Pazin ležícím uprostřed poloostrova, vám bude zbývat pouhých 6 km. Jeho pamětihodností je kastel, tyčící se impozantně na 120 m hlubokou strží Fojba. Po hlavní silnici z Rijeky se přes Tinjan vrátíte do Poreče.