Kornatské souostroví v severodalmátském Jadranu se skládá ze 150 větších a malých ostrovů a ostrůvků. Pojmenováno bylo podle Kornatu, což je největší ostrov této oblasti. Pro neobyčejnou podmanivost přírody, bohatou historii a malebnost krajiny byly Kornatské ostrovy vyhlášeny roku 1980 chorvatským národním parkem.
Přírodní krásy Kornat lákají mnoho turistů, pro které jsou vypravovány celodenní výlety lodí. Největší ostrov zaujímá 64 % celkové plochy souostroví. Lze jej rozeznat podle napříč postavených zdí, které vypadají, jako by území rozdělil řídký hřeben.
Sem tam jsou vidět pole osázená olivovníky nebo divoce rostoucími ovocnými stromy. Značené turistické cesty vedou k zajímavostem ostrova, např. do zátoky Kravjačica a ke geologické atrakci Magazinova škrila na východním pobřeží. Je to zvláštní geologický útvar v podobě strmé skalnaté plošiny. Cesta sem vede přes nejvyšší vrchol ostrova – horu Metline s krásnou vyhlídkou. Se svými 237 m n.m. je zároveň nejvyšším kopcem celých Kornat.
Na východním pobřeží ostrova můžete ještě navštívit pevnost Tureta, kterou nechal zbudovat v 6. století byzantský císař Justinián jako jednu z hlídek v rámci systému na východním Jadranu. Pevnost ční až mysticky z neskutečné krajiny nad úrodným krasovým polem Tarac na jižním cípu ostrova. Na pobřeží bylo v rovnoměrných rozestupech a v podobném stavebním stylu postaveno přibližně 40 pevností, ze kterých bylo možné se vzájemně dorozumívat a hlídat lodní trasy. Do tohoto systému patřila také pevnost Gradina na ostrově Žirje.
Jedním z nejkrásnějších ostrovů Kornat je Kurba, hlavně díky tomu, že je jako jediný porostlý lesem a bujnou vegetací. Krásný je i ostrov Velika Smokvica, který je relativně úrodný. Na ostrově Mana turisty přitahují rozvaliny hradu, což jsou ovšem pouze filmové kulisy pro film „Rozbouřené moře“, který se tu točil v r. 1961. Je zde také nejkrásnější zátoka s kotvištěm, kterou vyhledávají jachtaři.