Záhřeb je hlavním městem Chorvatska a zároveň je i centrem hospodářského, politického a kulturního dění celé země. Město se rozprostírá uprostřed lesů a luk. Stín na město vrhá blízká hora Medvednica na severu a z jižní stranou města protéká řeka Sáva. Svoje důležité místo si Zábřeh získává i tím, že leží přesně mezi západní a východní Evropou.
Pokud vyrazíte na výlet či na dovolenou do Záhřebu, určitě se nebudete nudit. Tato metropole totiž oplývá velkým počtem sportovních a kulturních institucí, které svým počtem nejsou možná ani ve známějších evropských městech. Zábřeh tedy nabízí přes 20 muzeí, na 16 divadel či 350 knihoven. Dále jsou to univerzity či na tisíc kulturních akcí, které se pořádají během kalendářního roku.
Těmto výsadám nemusí vděčit jen svému statutu hlavního města, ale také díky minulosti, neboť i v dávných dobách to bylo město, které oplývalo politickou a kulturní hojností. Dnešní metropole se skládá ze dvou dříve samostatných měst, Gradec, který je součástí Horního města a osady Kaptol, která byla centrem náboženské moci, a od roku 1094 to bylo též biskupství. Po udělení Zlaté buly v roce 1242 králem Bélem IV., která udělila městu status svobodného královského města, získal Zahřeb několik výhod, které se pozitivně projevily na jeho prosperitě.
Koncem 16. století se Gradec stal sídlem pro místodržícího bána, který byl delegován samotným uherským králem a parlamentem. Díky tomu se do Záhřebu sjížděla ta nejvyšší šlechta, která si zde zakoupila nebo postavila honosné vily, aby mohly projednávat důležité otázky o budoucnosti Chorvatské země. Obě zmíněná města měla samostatné hradby, které rozdělovala řeka Medveščak a která byla zároveň častým svědkem sporů mezi oběma městy. Toto období je navždy zaznamenáno v ulici nazvané Krvavý most. Roku 1880 město zasáhlo silné zemětřesení, které poničilo značnou část města a plno významných budov bylo postaveno až po tomto roce.