Chorvatsko není jen krásná země s průzračně čistým mořem a nádhernými památky. Je to také země s bohatou historií a se spoustou zajímavostí, které mají tisíciletou historii nebo jsou obestřeny tajemstvími. Na pár z nich se podíváme a vysvětlíme si jejich původ, a to jak vznikly.
Hlaholice
Hlaholice je jednou z věcí, na kterých často narazíte během toulek po Chorvatsku ať už v podobě památníku či připomínky. Bylo to významné písmo, které si své místo na výsluní získalo na dlouhá staletí. Nejčastější připomínky Hlaholice jsou především v oblasti Roče a Humu. Hlaholice hrála důležitou roli i v našich dějinách. V roce 863 císař byzantský Michal III. vyslal soluňské misionáře Cyrila a Metoděje, aby zvěstovali a šířili Slovanům Písmo Svaté ve slovanském jazyce.
Celá tato výprava proběhla na žádost knížete Rastislava, vládce prvního historicky doloženého státního útvaru u nás – Velké Moravy. Během svého pobytu na Velké Moravě vytvořili Cyril a Metoděj písmo, které sloužilo k zápisu liturgických textů ve staroslověnštině a osvěta tak mohla probíhat. V 9. století kdy se rozpadla Velká Morava všichni učenci Cyrila a Metoděje se rozprchli do všech koutů Evropy. Část z nich se vydala do dnešní Makedonie, kde našla útočiště v ochridském klášteře.
Během 9. století se stále přesouvali, až se dostali na území dnešního Chorvatska a i zde se Hlaholice prosadila jako církevní literární písmo. V Chorvatsku se hlaholice udržela dlouhou dobu a ve 14. Století na pozvání Karla IV. se vydali hlaholáši do kláštera v Eumazích aby zde obnovili tradici slovanské liturgie. Postupem času však hlaholice upadala a jediným místem kde se hlaholice udržela po velmi dlouhou dobu, byla v Chorvatsku kontroverzní oblast v okolí Aleje. Zde se hlaholáši používali Hlaholici ještě na počátku 20. století