Město Sisak leží na soutoku řek Odra, Kupa a Sáva a od pradávna hrálo významnou roli v chorvatských dějinách. V průběhu tisícileté existence několikrát změnilo jméno. Založeno bylo jako ilyrská Segestica, Keltové o něm mluvili jako o Siscii a během císařského Říma přijalo název Colonia Flavia Siscia. Římané se zmocnili města po krvavé bitvě, v níž byl zraněn císař Augustus.
Po dobytí Balkánu mu císař propůjčil status hlavního města provincie Pannonia Savia. Následně se rozvinulo v důležité středisko obchodu.
V roce 441 je však zničil Attila a v 6. století je vyplenili Avaři a Slované. Nakonec město přestavěli Chorvati a dali mu jméno Sisak. Právě odtud kníže Ljudevít Posávský zahájil dobývání Chorvatska v 9. století. O sto let později Sisak opět podlehl Maďarům a opustil jej i biskup, který se přestěhoval do Záhřebu, ale zbudoval zde pevnost. V roce 1593 se stala dějištěm bitvy, jež vedla k první porážce Turků na Balkáně.
Pevnost – Stari Grad – u řeky Kupy, jižně od města obklopuje park. Vznikla ve 13. století a v dobách tureckých vpádů byla zesílena. Má trojúhelníkový půdorys, tři mohutné válcové cihlové věže (1544-55), spojené vysokými hradbami proraženými střílnami. V parku si můžete prohlédnout krásnou ukázku tradičního starého statku.
Městské muzeum, v chorvatštině Gradski Muzej, vystavuje řadu exponátů z římského osídlení.
Okolí města Sisak je rovněž turisticky zajímavé. Asi 20 km jihozápadně od Sisaku se nachází Gora, jež byla ve středověku správním střediskem stejnojmenné župy (Županija). Rezidencí župní správy byl hrad, zmiňovaný v dokumentech v roce 1242, ale zničený Turky roku 1578. Gotický kostel Panny Marie byl také vážně poškozen, ovšem v 18. století se podrobil barokizaci. Má kaple ve všech rozích a připomíná spíše hrad než kostel. Návštěvníky uvnitř zcela jistě zaujmou stopy po původních malbách a pěkný mramorový oltář a kazatelna.