Ostrov Rab leží rovnoběžně s pohořím Velebit a vytváří tak průliv, kterého se námořníci odjakživa obávali. Vzniká zde totiž jakýsi tunel, jímž vane suchý vítr bóra, který je příčinou toho, že tento úsek pobřeží je skalnatý a pustý. Protější západní strana ostrova je před větrem chráněna a tudíž zde panuje mírné podnebí. Krajina je tu mnohem zelenější a hustá křoviska střídají borové lesy a porosty dubu cesmínolistého.
Ostrov s písečnými plážemi, skalnatými zátokami a mírným podnebím je vyhledávaným místem turistů. Nejvýznamnějším městem je Rab, jež dalo název celému ostrovu. Vystřídalo se zde několik vlád. Od Slovanů v 6. století, přes Franky, Benátčany až po Habsburky. Město se proslavilo čtyřmi zvonicemi, které mu propůjčují vzhled lodě se čtyřmi stěžni.
Pyšní se i několika půvabnými benátskými budovami. Středověké hradby, jež kdysi obepínaly Staré město v jižním cípu poloostrova, se nedochovaly. V 15. století byly vybudovány hradby, jež obehnaly i Nové město. Část z nich vydržela zcela neporušena, zejména úsek v zátoce sv. Eufémie. Dalšími pamětihodnostmi Rabu jsou knížecí palác na náměstí, postavený ve 13. století v románském slohu a později renesančně upravený, klášter a kostel sv. Ondřeje, katedrála Panny Marie Veliké, Kaple sv. Antonína, Františkánský klášter, kostel sv. Františka, nebo kostel sv. Justiny.
Za návštěvu stojí i Kampor, rozkládající se na konci dlouhé zátoky, který proslul zachovalými kamennými domy a terasami s olivovníky a vinnou révou. V okolí vesnice vyrostlo mnoho soukromých letních sídel. Další vesnicí je Lopar, která leží na cípu skalnatého mysu. Díky písečným plážím, lemovanými borovicovými lesy a rekreačními zařízeními pro tenis, fotbal a minigolf, je oblíbeným cílem výletníků i rekreantů.