Pošip
Tohle víno se vyznačuje svou žlutavou slámovou barvou a je vyráběna ze stejnojmenného druhu hroznů, které bychom našli na ostrově Korčula. Mimo tento ostrov se odrůda pěstuje taktéž i v jiných částech Střední a Jižní Dalmácie. Tohle víno je tak ojedinělé, že je chráněno dokonce zeměpisným původem. Je specifické díky svému vysokému obsahu alkoholu – až 14,5% a ojedinělou příchuť meruněk a suchých fíků.
Nejčastěji je konzumováno společně s rybími pokrmy, bílým masem či s mušlemi – a to řádně vychlazené.
Vugava
Tohle oblíbené bílé víno se vyrábí na nejvzdálenějším středodalmatském chorvatském ostrově Vis – a to ze stejnojmenných druhů hroznů. Jeho aroma je ovocné, struktura krémová a obsah alkoholu docela vysoký – okolo 12,5%. Tohle víno obdivoval již historik Agatharied, který si v antických dobách zapsal, že víno na ostrově Issa je ve srovnání s ostatními to naprosto nejlepší.
Podává se k bílým rybám, pečenému jehněčímu či mořským specialitám.
Babic
Červené víno, které se opět vyrábí ze stejnojmenné odrůdy hroznů, která je pojmenována podle zakládající rodiny prvního vinohradu. Tohle oblíbené víno se vyznačuje svým specifickým ovocným aroma a hustou strukturou. Jeho nejlepší kvalitu dosahuje pěstování na takzvaných primoštenských terasách – v kamenité půdě v nehostinné části nad Primoštenem.
Nejčastěji je podáváno k pašticádě, pikantním sýrům a masu na rožni.
Graševina
Jedná se o jedno z nejoblíbenějších bílých vín v Chorvatsku. Jak je v této zemi zvykem, opět je vyráběno ze stejnojmenné odrůdy hroznů, které se pěstují nejvíce ve Slavonii.
Jeho barva je nažloutlá až nazelenalá, suchá a jeho jedinečné aroma připomíná čerstvé květiny a ovoce. Je v zemi tak oblíbená, že se Chorvatsku také někdy říká země graševiny.
Podává se perfektně vychlazené, nejlépe na 8 – 10 stupňů Celsia – a to k bílému masu, k rybám, ale i k těstovinám.