Jedním z takřka neznámých ostrůvku chorvatské části Jadranu je Balun. Je součástí Kornatských ostrovů a najdeme ho v té od pevniny nejvzdálenější linii, kde je sousedem ostrovů Borovník (160 metrů severně) a Mana (570 metrů jihovýchodně). Z dalších sousedů zmíníme severně za Borovníkem Levrnaku 890 metrů, 2,1 kilometrů severovýchodně je k břehu ostrova Kornati, přesněji k výběžku jižně od osady Kravjacica. K pevninským břehům to je nejblíže do Biogradu na Moru, severovýchodně 21 kilometrů.
Doprava
Na ostrov nejezdí žádná veřejná doprava, pro soukromé přistání zde ani není žádné upravené molo. Ostrov také nemá žádnou chráněnější zátoku, jen je od východu chráněn tím, že zde jsou jiné ostrovy, které tlumí nezmary počasí.
Příroda
Ostrov je tvořen vápencem a má rozlohu 5,2 hektarů, dílku pobřeží 920 metrů a nejvyšší bod má výšku 29 metrů nad mořem. Tvar ostrova je oválný s malým výběžkem na jihy. Od severu k jihu měří 370 metrů, od východu k západu 230 metrů. Pobřeží je holé, skalnaté, střed ostrova je pokryt řídkými keři.
Osídlení
Ostrov Balun je zcela bez osídlení, ani o něm není nic známého z historie. Administrativně je součástí obce Murter v Šibenicko-Kninském kraji.
Cestovní ruch
Ostrov je součástí Národního parku Kornaty a patří k nejméně navštěvované oblasti chorvatského pobřeží, protože je poměrně vzdálený od pobřeží a kolem něho se nacházejí další atraktivnější místa a ostrovy. Přesto se doporučuje navštívit tento ostrov a využít jeho velmi pěknou pláž, která se rozkládá po takřka jeho polovině pobřeží od jihu na východ a sever. Další části pobřeží spadají do moře prudkými srázy, na jihozápadní straně jsou dokonce strmé útesy, ale s výhledem na otevřené moře. Že zde najdeme úplný klid a pohodu, je asi bezpředmětné připomínat, na druhou stranu zde nejsou žádné služby, ani významnější zastíněné místo.