Jedním ze řady zajímavých ostrůvku chorvatského pobřeží Jaderského moře je Zvirinovik. Je protažený souběžně s jižním pobřežím ostrova Korčula v jeho západní části. Je to velmi výhodná poloha pro protější přístav Karbuni, který patří pod obec Blato. Tento přístav totiž chrání před větry do moře, takže Karbunská zátoka byla vždy bezpečným rybářským přístavem v minulosti, a který je i dnes oblíbeným kotvištěm zejména rekreačních lodí.
Od břehů Korčuly je ostrov vzdálen v nejužším místě jen asi 310 metrů, k břehům pevniny to je severovýchodně 45 km, přesněji na pobřeží mezi vesnicemi Drašnice a Igrane, a také měřeno přes ostrovy Korčuka a Hvar.
Kolem se nacházejí další menší ostrůvky, to je v prvé řadě několik ostrůvků ležících za sebou jihovýchodně. Jsou to skála Gubeša asi 170 metrů vzdálená a větší Obljak vzdálený asi 730 metrů a vzdálenější některé další ostrovy. Jihozápadně je to řada ostrůvků navazujících na jihozápadní výběžek Korčuly, Lukavac, Veli Pržnjak, Trstenik a další.
Doprava
Na ostrově nestaví žádná veřejná doprava, lze se sem dostat pouze vlastní nebo pronajatou lodí či člunem. Nejbližším přístavem je již zmíněný Karbuni, ale ani tam žádné linky nezaplouvají. Nejbližším přístavem s veřejnou dopravou je tak Vela Luka na Korčule, vzdálená po moři asi 18 km. K přístavu Ubli na ostrově Lastovo je to odsud asi 21 km jihovýchodně.
Na ostrově není žádné upravené přístaviště, lze tu u pobřeží jen kotvit. Příhodná k tomu je celá severní strany, zvláště mírná zátoka Bok v jejím jižním konci.
Příroda
Hmota ostrova je tvořena vápencem z křídového období. Je poměrně plochý s vrcholem ve výšce 57 metrů, s rozlohou 40,5 hektaru a délkou pobřežní linie 4,21 km. Ostrov má protáhlý tvar ve směru od severozápadu k jihovýchodu v délce 1,83 km, na šířku je to nejvíce v jižní části 435 metrů, v nejužším místě proti zmíněné zátoce Bok je to pouhých 65 metrů. Severozápadní delší část je široká od 165 do 290 metrů. Povrch ostrova je zalesněný zejména na jižních stráních, na severních jde spíše o křoviny. Pobřeží je skalnaté, ale málo členité.
Osídlení
Ostrov není osídlen ani v sezoně, administrativně patří k obci Blato v kraji Dubrovnik-Neretva.
Cestovní ruch
Zde na ostrůvku, jakož i na okolních, jmenovitě to jsou Trstenik, Pržnjak Mali, Pržnjak Veli, najdeme příjemné pláže. Jsou sice kamenité, ale s příhodným vstupem do moře, najdeme zde stín při velkých letních vedrech, služby tu však samozřejmě žádné nenajdeme. Je to sem od Karbuni nedaleko, klidná voda, krásná příroda, takže to je oblíbené kotevní místo pro jachtaře. V klidu se zde dá nejen koupat, ale i šnorchlovat, případně se projíždět na kajaku.
Pro potápěče má Zvirinovik kouzlo v tom, že jeho jižní strana má hloubku do 9 metrů a je celá protkaná různými dírami, tunely a průchody. Výjimečnou je tu však jeskyně s jezírkem a krasovou výzdobou. Dostanou se do ní však jen velmi zkušení a disciplinovaní potápěči. Má poměrně široký vchod, který se nachází přibližně v 5 až 8 metrové hloubce. Je dostatečně široký k tomu, aby se do ní protáhl potápěč bez toho, že by se dotkl skály. Prostorná chodba vede nejdříve severním směrem, zde mohou plout dva lidí vedle sebe, zde je hloubka maximálně 9,5 metrů a je zde i světlo. Do jeskyně, zvané Pod křížem, chodba mírně klesá, zahýbá východně a asi po 40 metrech je již možno se vynořit v jeskyni v jejím malém jezírku. Ze zástupců jadranské fauny se tu vyskytují červenohnědé ropušnicece, kraby, garnáty a další.