Jedním z romantických míst kontinentálního Chorvatska, který jistě stojí za návštěvu, je městečko Ozalj.
Poloha a doprava
Ozalj vzniklo na skalních výšinách nad řekou Kupou, která se v tomto místě velmi kroutí a vytváří rokle a údolí. Město leží 18km severně od Karlovace, od pobřeží z Rijeky je to sem asi 120 km severovýchodně. městem prochází silniceD228 od Karlovace k Metlici. Obdobným směrem vede i železniční trať. Spojení města z dálnice je nejvýhodnější od Karlovace, je to sem z A1 od exitu 3 pouhých 14 km, z dálnice A2 od exitů 26 a 27 pak 50 km.
Historie
Archeologické nálezy pocházejí již z prehistorických dob, z římského období i z raného středověku. Město vzniklo na staré obchodní cestě směrem na Žumberku, Pokuplje a Dolenjsko ve Slovinsku a poprvé se připomíná v roce 1244, kdy již šlo o svobodné královské město. Byl to majetek Baboniću a od roku 1398 ve vlastnictví Frankopanů a od 1550 jejich příbuzných Zrinských, a to do roku 1671. Jejich konec je svázán s datem 30. dubna, který se dnes slaví jako Den města na památku toho, že tehdy byli Petar Zrinski a Fran Krsto Frankopan popraveni.
Památky
Dominantou města je starý hrad, na jeho severní nádvoří byly objeveny zbytky raně románského kostela, nejstaršího v širší panonské oblasti. Jedním z nejvýznamnějších staveb města je palác Zrinského, který dal roku 1556 vybudovat slavný hrdina Siget Nikola Subic Zrinski.
Z církevních památek zmíníme barokní farní kostel sv. Víta, patrona Ozalje, která se uvádí v roce 1349, hned vedle nalezneme hrob Slava Raškaje. Také kostel sv. Lawrence Vivodina je cenná památka barokní architektury z 18. století.
Méně než 1 km od centra města se v malebném parku nachází Skanzen, který je součástí Národopisného odboru regionálního muzea Ozalj. Etnický park představuje tradiční architekturu a venkovský život. Je zde několik obytných i hospodářských budov s autentickým vybavením.
V osadě Světce na vrcholu mezi ovocnými sady a vinicemi stojí původně gotický kostel Narození P. Marie se zbytkem paulánského kláštera. Ten vznikl u staršího kostela v 17. století.
Zajímavostí je i romanticky vyhlížející stavba „kamenného paláce“ vodní elektrárny z roku 1908.
V Ozalji sídlí městské muzeum s bohatými sbírkami a také Universita Ivana Belostenca.
Cestovní ruch
Vedle památek a krásné krajiny určitě tento kraj stojí za to navštívit i po stránce etnografické. U kroje je zvláštností je pletená pokrývka ženské hlavy zvaný jalba, ale také starý pohřební zvyk zemřelého vézt na hřbitov na povozu či v zimě na saních taženými voli.
Na jižních svazích podél údolí podél řeky Kupy se pěstuje a pak vyrábí vynikající víno.Podle některých patří okolí k nejkrásnějším částem Chorvatska, o čemž se můžeme přesvědčit právě na Vinařské stezce. V kraji se také na některých farmách vyrábí med.
Podle tradice jsou pod městem tajné chodby, kterými prý šlo v době nebezpečí vyjet několik kilometrů od města dokonce i na koních. Ubytovat se tu můžeme v místním hostelu nebo v nedalekém Záhřebu.