Město Krapina leží 40 km severně od Záhřebu, pro nás je snadno naleznutelné, protože často jezdíme kolem na cestě do Chorvatska.
Můžeme přes Vídeň nebo Linz do Grazu a pak přes Maribor po E59 a když projedeme druhým tunelem sv. Tří králů, vyjedeme přesně nad Krapinou. A věřte, že je zde proč zastavit.
Krapina je centrem chorvatského Záhoří a leží nad řekou Krapinčica, názvy řeky a města jsou odvozeny údajně od kaprů, kteří zde ve vodách žili.
Historie
Nad obcí v jeskyni byly objeveny pozůstatky lidí starých 130 tisíc let díky Dragutinovi Gorjanovićovi Krambergerovi, který tak proslavil Krapinu po celém světě. Našly se zde i římské pozůstatky, ale středověká Krapina se poprvé zmiňuje roku 1193. Stával zde mohutný královský hrad, připomínaný 1225, a pod ním se vyvíjelo město, které postupně získávalo různá privilegia. V době tureckého nebezpečí se zde dokonce scházel chorvatský parlament (1598 – 1607).
Ve městě se narodil roku 1809 otec chorvatského národního obrození Louis Gaj, který v Záhřebu s jinými zakládal národní instituce, jako jsou Matice Chorvatská, Chorvatsko-slavonská hospodářská společnost, Národní divadlo, Národní muzeum a i zde v Krapině samozřejmě čítárnu, škol, Červený kříž atd. Druhá polovina 19. století také znamenala pro město bouřlivý hospodářský rozvoj, zejména, když tu byla od roku 1886 železnice. V roce 1903 zde byly otevřeny lázně Kneipp.
Legenda Krapiny
Podle staré legendy zde žili tři slovanští bratři, Čech, Lech a Mech, a ti se rozhodli rozdělit a odejít, takže Čech odešel do Čech, Lech do Polska a Mech do Ruska, kde se usadili. Ale pokračování pak již známe ze Starých pověstí českých.
Památky
Nejstarší stavební památkou jsou zbytky hradu nad městem, kde však z rozsáhlého hradu zbyla jen jediná budova. V 17. století sem přišli františkáni a postavili zde kostel svaté Kateřiny a roku 1650 františkánský klášter. Farní kostel sv. Mikuláše se poprvé připomíná roku 1311, ovšem byl později zničen při zemětřesení v 19. století a znovu vystavěn podle návrhu Josepha Vancaša na starých základech na přelomu 19. a 20. století.
V letech 1750 až 1761 byl postaveny votivní poutní kostel zasvěcený zázraku Matky Boží na hoře Trški, což je jeden z nejkrásnějších barokních kostelů v této části Chorvatska. V kostele je umístěna zázračná socha Panny Marie socha přinesená z Jeruzaléma, která svou mocí pomohla mnoha lidem s nemocemi a problémy. Kolem kostela jsou ochozy ve tvaru osmiúhelníku a v každém rohu je malá věž s kaplí.
Kultura
V Krapině se koná celá řada významných akcí, jmenujme třeba karneval, festival Dny Dubravky Ivančani, filmový festival, Léto v Krapině, Zagórski hudební festival „Firefly“ a týden Kajkaviansjé kultury.
Cestovní ruch
Ve městě se nedávno otevřelo v Hušnjaku zcela nové Krapinské muzeum neandrtálců. Po městě i okolí jsou vyznačeny četné turistické stezky a cesty, nejvíce je populární Cesta Dědka Kajbumščaka, která provede zájemce neandrtálskou krajinou. Pro umělecké nadšence je zde k přírodní sochařský park na kopci Josipovac a Městská galerie v historickém domě z 19. století. Ve městě stojí za pozornost procházka úzkými uličkami centra nebo Promenádou národního obrození, cesta k rodnému domu Louis Gaja na po něm pojmenovaném náměstí.