Doporučujeme: UBYTOVÁNÍvCHORVATSKU.cz Adriatic.hr Apartmány

» Chorvatské královské město Knin
Autor | 0 Komentářů
Publikováno: 20 listopadu, 2014

Chorvatské město Knin leží v Dalmácii, na železnici trati ze Záhřebu do Splitu a ze Zadaru. Od pobřeží Jaderského moře sem to je 56 km. Spojení je po silnicích D33 a D59 od Šibeniku, ale hlavní silnice D1 míří do Splitu, E71 do Karlovace a D33 míří k hranicím s Bosnou a Hercegovinou.

Městem protéká řeka Krka, která 3 km východně odtud i vzniká soutokem řek Krčice a Kosovice. Dál pak krka teče k Šibeniku, kde se vlévá do moře. Dnes má město asi 12 tisíc obyvatel.

Historie

Historie zdejšího kraje je velmi stará, již v době kamenné zde bylo hradiště, které pak využili i Římané (město Nina). Zdejší pevnost patřila od 10. století k nejsilnějším v celé Dalmácii a byla sídlem chorvatských králů, bylo zde od roku 1040 i sídlo biskupství. V roce 1102 Knin ztratil statut hlavního města (Chorvatsko získali Maďaři), ale zůstává dál důležitým centrem kraje.

Odehrály se tu mnohé boje, roku 1522 pevnost dobyli Turci, kteří ji pak vládli 150 let. Dalšími vládci byla od roku 1688 Benátská republika. V letech 1805 až 1813 patřilo město Francouzům a pak vládu do roku 1918 převzalo Rakousko. Knin byl však centrem chorvatského národního hnutí.

V roce 1990 zde byla vyhlášená republika Srbská krajina, ale roku 1995 město osvobodila chorvatská armáda a město bylo opět chorvatské.

Památky ve městě

Pevnost nad městem je jednou z největších opevnění v Dalmácii, dělí se na horní, střední a dolní části, které jsou vzájemně propojeny dřevěnými mosty. Nejstarší je horní část, zatímco střední a dolní byly postaven v pozdním středověku. Na začátku 18. století byla pevnost nově opevněna. Na úpatí se nacházelo podhradí, kde bydleli řemeslníci, obchodníci a další obyvatelstvo.

V rámci diecéze, která se nacházela 7 km jihovýchodně od Kninu v Kosovu, bylo postaveno pět kostelů, kde žil biskup a kde byl také v roce 1089 zabit král Zvonimir. Král má ve městě také pomník. Na návrší Kapitolu byl v 10. století postaven královský benediktinský klášter a kostel svatého Bartoloměje. Všechny staré kostely byly ale zničeny Turky, dnes jsou objeveny jen archeologicky.

V podhradí jsou staré části města Knin s kostelem sv. Josefa a s historickými měšťanskými paláci.

Topoljska pevnost nad vodopádem Krčica je 2 km vzdálená od města, je také součástí staré napoleonské cesty do Krčického údolí. Stojí zde kříž věnovaný všem chorvatských válečných veteránům.

Památky v okolí

Na sever ležící připojená ves Golubice je stará chorvatská osada s předrománským kostelem, dnes již mladším z potureckého období. Zdejší kamenný mostu přes Butišnici v blízkosti Vukovičova mlýna je půlkruhový a z lomového kamene. Ale jsou tu i další památky, třeba tu v obci Žagroviće, kde je kostelík z roku 1537, stávalo hradiště z doby železné, bronzové a římské.

Mlýn „Duric“ v Polači je z 18. století. Je postavený z tesaných kamenů, střechu má pokrytou kamennými deskami. Další kamenný mlýn v Krčici je také z 18. století.

Burnum, které leží 18 km vzdálen od Kninu při silnici D59 je římský a illyrijský vojenský tábor s pozůstatky různých budov, např. amfiteátru a podobně. Jde o ojedinělou památku a vcelku dobře zachovanou.

Pozůstatky dalších tří římských táborů se nacházejí na levé straně kaňonu řeky Krky u vodní elektrárny.

Klášter Krka je srbský ortodoxní klášter nedaleko kaňonu a vodopádů Kistanje, podle legenda její katakomby jsou spojeny s mořem a sloužily raným křesťanům jako úkryt proti Římanům.

Příroda v okolí Kninu

Podél řeky Krčíce v délce necelých 20 kilometrů byla postavena v době Napoleona a za rakousko-uherské monarchie rekonstruovaná stezka. Vede romantickým kaňonu podél krasové řeky Krčíce, která zde vytváří vodopády. Hlavní má výšku 22 metrů a šíři 30 metrů. Lze tu cítit duch nedotčené přírody. Je zde i několik mlýnů.

V okolí města je několik jezer, první je Burumské na východ od Kninu, u silnice do Splitu a řeky Krka. Má hloubku v průměru 5 metrů a žijí zde kapři, amuři, jelci, líni a štiky. Druhá je Barevné jezero také východně od Kninu, přímo u silnice do Splitu, má průměrnou hloubku 11 metrů, ryby zde žijí také. Tři umělá jezera u Golubice jsou napájeny řekou Butižnici, mají písčité a bahnité dno a žije v nich např. i pstruh duhový.

Dominantou oblasti je hora Dinara (1831 m), kde je možno využít horskou chatu Brezovac k ubytování a občerstvení. Dinara je masiv dlouhá 20 a široký 10 km široká. Část zvaná Spectacular je nejdelší stěnou v Chorvatsku, má 6 km délku. Dinara je nejkrásnější hora Chorvatska a nabízí zvláštní estetický zážitek i poetické inspirace. Nabízejí se zde neomezené možnosti pro lov, jízda na koni, pěší turistika, horolezectví, speleologie, speleologie, závěsné létání, paragliding, jízda na kole a auto-exkurze a výlety po různých útvarech, přírodních krásách a při hledání dobrodružství. Stoupání na Dinaru však vyžaduje větší zkušenosti horolezectví, ačkoliv sem vedou přístupové cesty z několika směrů.

Profil | Přihlášen přes RSS
Podobné články nenalezeny.