Doporučujeme: UBYTOVÁNÍvCHORVATSKU.cz Adriatic.hr Apartmány

» Město Sinj a rytířská akce Sinjska Alka
Autor | 0 Komentářů
Publikováno: 17 listopadu, 2014

Chorvatské město Sinj sice neleží na pobřeží, ale pro svou krásu je častým cílem i českých turistů. Samotné město má asi 11,5 tisíc obyvatel, ale s připojenými obcemi to je skoro 25 tisíc. Město leží obklopené třemi horami Svilajou, Kamešnicí, Visokou a Dinárským pohořím.

Doprava

Město Sinj je snadno dosažitelné ze Splitu, leží asi 25 km severovýchodně po silnici D1 (E71). Pokud pojedeme po dálnici A1 (E65), pak je to od exitu u Dugopolje pouhých 18 km.

Historie

Historie a historické památky jsou asi největším magnetem pro návštěvníky. V osadě Čitluk bývalo římské město, které pravděpodobně založil císař Augustus. Našly se tu některé významné památky, které jsou vystaveny v muzeu ve františkánském klášteře. Narodil se tu slavný generál Sextus Minucius Faustin, který brutálně zlikvidoval povstání Židů v roce 135 a zničil pak Jeruzalém. Na území města byla i další osídlená místa, třeba sídlo římské VII. legie (Gardun).

Po příchodu Slovanů se město stalo centrem Cetinské oblasti, tedy kraji na řece Citině. Tehdy vznikl na dominantním vrchu nad městem hrad, zvaný Staré město. To byla původně staré byzantská pevnost v 7. století, město se pak připomíná v roce 1341. Turci se několikrát pokusili město dobýt, podařilo se jim to v roce 1516. Benátská republika město ovládla v roce 1698 a tím začal velký rozvoj Sinje.

Památky

V roce 1698 se na úpatí hradního vrchu začal stavět františkánský klášter a kostel P. Marie Sinjské. Proti klášteru byla roku 1713 postavena malá pevnost Mamičak pro ubytování armády. Pak se také začalo budovat nové město za starými hradbami s asi 100 domy. Tyto historické domy byly většinou později přestavovány, jediným zachovalým domem je palác Lovric. V roce 1784 byl postaven most přes řeku Goručici.

Sinj

V době rakouského vlastnictví se postavila většina městských domů v historickém jádru a veřejné a administrativní budovy, parky atd.

Pevnosti Kamička dominuje vysoká hodinová věž, palác je bohužel po 2. sv. válce nižší o patro, ale i tak je zde velký sál, vězení. Pod pevností stojí bývalé kasárny (dvůr), které jsou nyní upraveny jako galerie.

Pohřební stéla s chlapcem hrajícím si s míčem v ulici Vrlička je z doby římské z 1. století, ale pochází z Trilje, asi 13 km vzdáleného od města Sinj.

Nad městem stojí již zmíněné Staré město, středověká pevnost s votivním kostelem na vrcholu.

Kaštany v ulici se závodištěm Alka byly vysazeny na počátku 1. sv. války na památku rekrutů, kteří rukovali na frontu, za každého jeden strom.

Kultura

Muzeum v klášteře nabízí množství archeologických nálezů, zejména z období římského, a dále je zde umělecká galerie.

V kostel P. Marie je umístěn slavná obraz Panny Marie Sinjské, který sem přitahoval o poutích velké množství lidí a úctu si zachovává i dnes, pouť koná k 15. srpnu. Obrazu se vzdává i dík proto, že byl údajně strůjcem záchrany města před Turky v roce 1715.

Tradice

Město Sinj a jeho okolí jsou znám vynikající gastronomií. Údajně se o Sinji říká, že tu sní lidé cokoliv, co létá, plave či chodí. Sinj je zejména znám svými vynikajícími recepty na úpravu žab, raků, pstruhů, skopového masa a arambaši.

Ovšem je jedna tradice, která sem láká každý počátkem srpen tisíce lidí, a to je Sinjská Alka. Pořádá se na paměť bitvy s Turky v roce 1715 a jde o jezdeckou slavnost, ve které se slavnostně odění jezdci pokoušejí za jízdy zasáhnout svým kopím malý kroužek. Staré stanovy stanoví, že se Alky mohou účastnit pouze členové rytířů Alka, s akcí je svázána celá řada ceremonií, je to skutečně nádherná podívaná, na kterou sem jezdí lidí i daleko z ciziny.

Profil | Přihlášen přes RSS
Podobné články nenalezeny.