Solin je pobřežní město Chorvatska s 24 tisíci obyvateli. Dnes je sice pokládáno za jakési předměstí Splitu, ale v době starověkého Říma to bylo město s 60 tisíci obyvateli. Město leží nad říčkou Jadro, v jeho středu je veliký upravený park, který v sobě skrývá mnohé archeologické památky.
Historie
Nejstarší historie je spojena se jménem Salon a řeckou kolonií ve 3. až 1. století před Kristem. Po vítězném boji Caesara s Pompeiem, kdy Salona stála na Caesarově straně, získala jako už velké město status římské kolonie – Colonia Martia Iulia Salonae. Bylo to pak čtvrté největší město říše. Krátce lze říci, že bude vždy málo papíru a stránek napsat vše o tomto městě.
Město bylo významné nejen jako centrum římské provincie Illyria, ale i později také jako Arcidiecézní centrum této oblasti. Prvním biskupem Salony byl sv. Dujam. Opevněné město zdárně odolávalo útokům Gótů a Hunů, ale na začátku 7. století ho dobyli Avaři a Slované. Část římských obyvatel se zachránila útěkem do Splitu či na blízké ostrovy, zejména na Šoltu.
Za Chorvatů od konce 7. století zde bylo jedno z center nového chorvatského státu a raně křesťanských dějin. Křesťanství se zřejmě odrazilo i v názvu říčky, která měla být „chorvatským Jordánem“. Ve zdejší bazilice sv. Petra a Mojžíše byl korunován chorvatský král Zvonimir a královna Jelena. Solin je také nejstarším mariánským poutním místem v Chorvatsku.
Po rozkvětu za chorvatských králů Solin postupně po staletí upadal, např. před 100 lety měl jen 500 obyvatel.
V poslední době sílí myšlenka, aby byl Solin zapsán do seznamu UNESCO, aby byla větší naděje na záchranu jeho památek.
Průmysl
Solin se stal průmyslovým městem až po roce 1950. Nárůst obyvatel byl zahájen přílivem přistěhovalců, prvním průmyslovým podnikem byla výroba cementu. Dnes jsou zde dvě cementárny spol. Dalmacijacement, která je největším výrobcem cementu v Chorvatsku. Trochu problematické jsou ekologické dopady. Dále je zde opravna lodí a Jaderský pivovar a stáčírna Coca Coly. Továrna AD Plastik vyrábí plachty a autodíly.
Solin je i centrem obchodu, jsou zde administrativní a skladovací plochy a přístavní terminál pro překládku ropných produktů, velká nákupní centra, autosalony a podobně. Je také všeobecně známé, že město dluží mnohé i cestovnímu ruchu, i když má pro své historické dědictví veliký potenciál.
Věda
V Solinu má sídlo Astronomické centrum Salon, založena v roce 2008 s myšlenkou pořádání aktivit v oblasti astronomie a vzdělávání mládeže a setkání všech zúčastněných subjektů v oblasti astronomie a ochranou nebe od světelného znečištění. Členy ACS jsou odborníci v astronomii a účastníci různých národních i mezinárodních soutěží.
Kultura a sport
V Solinu je mnoho souborů a kulturních aktivit, jako třeba Sbor Solin, mažoretky, mužský sbor Vokalisti Salone a ženský sbor Tamarin atd. Velká péče je věnována folklóru, zejména společnost „Salon“, mandolínový orchestr „ad libitum“, tělocvičný spolek „Salto“ a další. Často se zde pořádají koncerty, kde soubory ukazují plody své práce. Nejvýznamnější akcí je mezinárodní festival etnické hudby „Ethnoambient“, který přitahuje hudebníky z celého světa. Od roku 2005 se koná mezinárodní Výstava karikatura. Město má dále veřejnou knihovnu, výstavní galerii, kino a velká část kulturních akcí se pořádá pod širým nebem, a to zejména v Gradinu.
Sportu se věnuje značná část obyvatel, nejslavnějším sportovním klubem jsou ZRK Solin, dříve Piaggio Salonaštit a Lipovac, a RK Solin, které již řadu let působí v nejvyšší házenkářské soutěži země. Hraje se tu i dobrý fotbal, košíková, šachy atd.
Památky
K nejdůležitějším památkám města patří antické divadlo z 1. století, starokřesťanská bazilika, amfiteátr pro 18 tisíc diváků (byl postaven i pro naumachie, což jsou pro vodní hry a námořní bitvy), starokřesťanské pohřebiště Kapljuč, komplex městských bazilik, zbytky městské brány Porta Caesarea Tusculum, starokřesťanský hřbitov Manastirine s hrobem mučedníka sv. Dujama, jemuž je zasvěcena splitská katedrála, a starokřesťanský hřbitov Marusinac s hrobem místního mučedníka sv. Anastázia (sv. Staš). Z těchto dvou hřbitovů jsou některé překrásné sarkofágy vystavené v Archeologickém muzeu ve Splitu.
Můžeme si zde prohlédnout i domek s pamětní místností a malým muzeem archeologa Frana Buliće, který se velmi zasloužil o uskutečnění archeologického průzkumu.
Archeologický areál antických a starokřesťanských staveb jsou z doby jeho největšího rozkvětu v 1. až 5. století. Protože je velmi rozsáhlý a jednotlivé památky jsou někdy i několik stovek metrů od sebe, si zajistit v Turistické kanceláři nebo přímo v kanceláři archeologického areálu odborný doprovod.
Na ostrůvku zvaném Gospin otok – Ostrov Panny Marie (nebo též jen Otok) se nalézají památky z období chorvatských králů. Byl zde postaven nový mariánský kostel, a to na pozůstatcích dvou starochorvatských kostelů sv. Štěpán a P. Marie. Při vykopávkách byl nalezen sarkofág chorvatské královny Jeleny z r. 976. Chrám je středem velkých církevních slavností za účasti desetitisíců poutníků, hlavně na mariánský svátek 8. září. Poutní místo navštívil v roce 1998 papež Jan Pavel II.
Další zajímavosti
V řece Jadro žije endemický druh, siven známý jako Solinka. Kdysi zde žili i raci, ale po výstavbě cementárny zmizeli. Kromě Solinky v Jadaru žije i pstruh duhový a úhoř. Podél pobřeží Jadaru lze také navštívit vzácné bažiny s cypřišemi.