Doporučujeme: UBYTOVÁNÍvCHORVATSKU.cz Adriatic.hr Apartmány

» Bjelovar
Autor | 0 Komentářů
Publikováno: 8 října, 2014

Bjelovar má dnes asi 40 tisíc obyvatel (vnitřní město asi 27 tisíc) a je hlavním městem Bjelovarska i Bjelovar – križevacké diecéze. Leží východně od Záhřebu, se kterým je spojen dálnicí a silnicí D28. Město má i železniční spojení s městem Križevci a pak Záhřebem a Kopřivnicí a Viroviticí.

Z nejstarší historie

Město i okolí má velmi staré osídlení již v době kamenné, ale byli tu i Římané, stály zde domy vysloužilých vojáků. Pak se Bjelovar připomíná až v roce 1413, ovšem nešlo o bůhvíjak významné město. V 17. století zde stávala pevnost, ale až v roce 1756, kdy bylo prohlášeno pevností proti Turkům a také opevněno. V roce 1874, kdy pominulo turecké nebezpečí, město se stalo královským svobodným městem.

Za 2. světová války zde Američané vybombardovali továrnu na traktory Tomo Vinkovič, která již nebyla obnovena. Město zasáhly také boje v roce 1991.

Památky

V roce 1761 přišli sem dva čeští piaristé Hubert a Ignác Diviš, založili zde školu s v letech 1765 až 1770 postavili kostel sv. Terezie z Avily se zvonicí z roku 1774. V roce 1888 byl po zemětřesení přestavěn. V roce 2009 byla zřízena bjelovarská diecéze a kostel se stal Bazilikou.

Bjelovar

Procházka městem

Centrum města nese v sobě stále ohlas pevnosti. Ve středu se rozkládá čtvercová centrální park s šestihranným pavilonem Brač uprostřed a 4 sochami svatých. Po jeho obvodu jsou pak postaveny významné budovy, ať již výše zmíněný kostel, ale i další pravoslavný (1772), dále knihovna (1832), bývalá Kasárna (dnes městská správa).

Ulice se rozbíhají šachovnicovitě až k bývalým hradbám. Na nich v roce byla před 200 lety vysázena alej platanů, která tu je dodnes (ul. Dr. Ivše Lebovici). Ze synagogy (1913) je dnes Dům kultury. Významná je i budova vysoké školy (1901). Město má i františkánský klášter z roku 1936 a kostel sv. Anny z roku 1993.

Průmysl

V roce 1782 zde již stála továrna na výrobu hedvábí. Od roku 1874 město má železnici. V roce 1887 vznikla výrobna uzené zboží a tuky Josefa Svobody. Město má také dlouhou tradici výroby mléka a sýrů (Bilogorac, Podravac, Dimsi aj.), Bjelovar se proto někdy nazývaná „městem sýrů“.

Dnes je zde řada průmyslových podniků potravinářských a zemědělských (Sirela, Koestlin, 5. května, Beyond), na zpracování dřeva (nábytek, Lesní podnik, Mojinite Birt, Di Fontána) a na zpracování kovů (Thomas Vinković, počítačová technika).

Na výstavišti Gudovac okraji města se koná pravidelně mezinárodní hospodářská výstava zvířat, na podzim a na jaře Fair (včelařství, lov, rybaření, ekologie, cestovní ruch aj.).

Sport

Ve městě působí mnoho sportovních oddílů a je zde i několik velkých a množství menších sportovišť, největšího věhlasu se dostalo Handball Clubu (RK) Bjelovar, který získal evropský titul v roce 1972 a vyhrál deset házenkářských národních mistrovství. Slavná je i zdejší atletika.

Kultura

Městské muzeum bylo založeno v roce 1949, je zde i divadlo, již zmíněný Dům kultury, ale také České kulturní centrum.

Hlavní jsou tu ale mnohé tradiční velké akce, jako je v červnu Theresiana (na počet Marie Terezie, kultura, zábava), BOK fest (divadlo), v lednu Mezinárodní týden rytmů, v říjnu Doku-art (Dokumentární filmy), začátkem května Dny české kultury, v listopadu Večer národních menšin a z dalších třeba Advent biskupského města Bjelovar s možností nákupu zdejších specialit, jako jsou biskupský chléb, Bjelovarský zimní salám, Bjelovarská jablka a jablečné výrobky.

Profil | Přihlášen přes RSS
Podobné články nenalezeny.