Doporučujeme: UBYTOVÁNÍvCHORVATSKU.cz Adriatic.hr Apartmány

» Sisak
Autor | 0 Komentářů
Publikováno: 5 října, 2014

Jedno z významných vnitrozemských měst Chorvatska je Sisak. Se svými skoro 46 tisíci obyvateli leží v Panonské nížině na soutoku řek Kupa a Sáva.

Obě řeky zde tvoří velké množství meandrů, ale vlévají se do nich další menší řeky, jako třeba Odra a Oštarnica do Kupy a Blinj do Sávy. Pro splavnost je Sisak největším vnitrozemským chorvatským přístavem.

Nejdříve byl Řím

Město bylo slavné již za Keltů (Segestica), za Římanů (Siscia), ve středověku to bylo Siscium, ale tvarů bylo mnoho. Krajina byla osídlená od pravěku. Již jsme Kelty, ale město chtěli získat Římani, takže měsíc město obléhali s 12 tisíci muži. Město tehdy leželo na pravém břehu Kupy, na levém proto vznikl římský tábor. Ten se později vyvinul v město a nové centrum obchodu i řemesel.

Patron města

Ve městě bylo již ve 3. století biskupství, první biskup Quirinus (284-303) se stal po své násilné smrti mučedníkem a patronem města. Svátek má 4. června.

Středověk ve městě

Po rozpadu Říma bylo místo opuštěné, obnovili ho Chorvati v 7. století. Na poč. 12. století ale patří pod Uhersko, z města později stala pevnost proti Turkům. Roku 1593 se tu odehrála první bitva, která skončila velkou porážkou Turků. Až do roku 1874 tu byla města dvě, civilní Starý Sisak na levém břehu a Nový (Vojenský) na břehu pravém.

sisak

Je zajímavé, že první most byl postaven až roku 1862, a to ještě dřevěný. Kamenný „Starý most“ byl postaven roku 1934 a stal se symbolem města.

Cesta ke dnešku

Po spojení obou částí zažilo město nebývalý rozkvět, byla tu již železnice (1862), takže nic nechybělo k rozvoji průmyslu, zejména zpracování železa. Na konci 2. světové války město bylo bombardováno, při odchodu Němců místní obyvatele s nasazením vlastních životů zachránili most.

Po válce město opět zažilo boom, v průmyslu to je tradiční hutnictví, ale i chemie, potravinářství a dřevařství, stoupá také důležitost přístavu. Dnes jsou nejdůležitější Siská rafinérie (oleje), Segestica (nápoje), Herbos (stavební materiály), HEP (elektrárna) atd., největší lodní společností je Dunaj Lloyd – Sisak doo.

Památky

Po Římanech tu zbyly archeologicky zjištěné stavby, opevnění apod., zejména na severní a jižní straně města. Ve sbírkách muzeí i soukromníků jsou stovky artefaktů, jako jsou mince, šperky, římské cihly a keramika.

Hlavní památkou je pevnost ve Starém městě z 16. století. Město však bylo dřevěné, nejstarší kamennou budovou byl v 16. století kostel sv. Kříže v místech římského fóra. Strukturu nového města s pravidelnými ulicemi vytvořil v roce 1839 architekt Jiří Fištrovič.

Turistika a cestovní ruch

Sisak je město s velkým podílem parků, které vznikaly od 19. století. V okolí jsou i další přírodní rezervace včetně dřevěné vesnické architektury. Návštěvníky města asi nejvíc zaujme staré město a archeologická park. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že město není větším cestovním ruchem zatížené, a o to je zajímavější pro ty, kteří se nechtějí prodírat davy „čumilů“. Pokud hledáte další zajímavá místa v Chorvatsku podívejte se na cestopisy chorvatských letovisek.

Profil | Přihlášen přes RSS
Podobné články nenalezeny.