Při cestě do Chorvatska bychom si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu alespoň jednoho z ostrovů této nádherné přímořské země. Chorvatské ostrovy jsou velmi specifické a každý je jiný. Jsou omývány nádherně čistým mořem a nalezneme na nich rozličnou faunu a floru, města a památky.
Samotné Chorvatsko je v délce asi 5790 omýváno Jaderským mořem, které v sobě ukrývá přesně 1 200 ostrovů, ostrůvků a útesů. Na těchto ostrovech, spadajících do teritoria Chorvatska, žije přibližně 125 000 obyvatel. Avšak v létě je zde samozřejmě mnohem rušněji, díky vysoké turistické návštěvnosti všech těchto malebných ostrovů.
Většina z ostrovů má hornatý charakter, avšak velmi vhodnou půdu pro pěstování zemědělských plodin, převážně v četných údolích. Oblasti, které nepodléhají náporu silných větrů Bora, jsou zelené, zalesněné a plné života. Naopak oblasti, které těmto větrům čelit musí, jsou spíše pustějšího charakteru. Zajímavostí je, že u každého z ostrovů byly nalezeny důkazy o tom, že kdysi dávno byl součástí samotné pevniny. Svědčí o tom nejen totožné geologické složení, ale také směr rozmístění ostrovů.
Všechny ostrovy mají středomořské klima, které se vyznačuje dlouhými a suchými léty a mírnými deštivými zimami. Turisté na nich určitě najdou mnohem více klidu a pohody, než v mnohých pevninských letoviscích. A také je zde možnost poznat pravou tvář Chorvatska, takového, jaké doopravdy je.
Velkých ostrovů bychom v Chorvatsku nalezli celkem 69. Osídleno je však jen 50 z nich. Ostatní jsou ostrůvky, které svou délkou pobřeží nepřekonávají 10 km a tvoří je především útesy a hřebeny.
Největším z osídlených ostrovů je Krk, který patří do Kvarnerského souostroví, stejně jako Rab, Pak a menší Goli Otok. Dále mezi nejznámější patří Hvar, Brač, Korčula, Mljet či Lastovo.